Mario Escobar
Auschwitzi bölcsődal
A regény egy német ápolónő igaz történetén alapul, akit öt gyermekével és férjével hurcoltak Auschwitz Birkenauba. Helene Hanemann árja németnek számított, így rá nem vonatkoztak a faji törvények, férje azonban cigány származású volt – egyébként hegedűművész –, így ő és a gyerekek is a náci faji törvények hatálya alá tartoztak. Amikor a Gestapó tisztjei megjelentek a lakásukon, hogy elvigyék a családot, Helenére nem terjedt ki a deportálási parancs. Maradhatott volna, de ő családjával tartva, önfeláldozó módon osztozott sorsukban.
Megérkezve a birkenaui táborba, rögtön szembesültek a kíméletlen körülményekkel, a midennapi élet-halál küzdelemmel. Egy napon azonban új orvos érkezett Auschwitzba, Josef Mengele, akinek az a különös ötlete támadt, hogy létesítsenek óvodát és kisiskolát a táborban, s ennek Helene legyen a vezetője. Ez a nem mindennapi vállalkozás határozta meg aztán a Hanemann család sorsát.
Az angol nyelvterületen nagy sikernek örvendő könyv – melynek kiadási jogait további tíz ország vette meg – izgalmasan meséli el e megrázó történetet, amely az emberi hősiesség gyönyörű példája, és amelyben a tragédiák mellett a remény is felcsillan.
...............................................................................................................
Ebben az igaz történetben most a cigány táborról kapunk információt.
Semmiben sem különbözött a zsidók táborától, ugyanúgy bántak velük.
Az auschwitzi könyvtáros című regényben már olvastam a gyerekek iskolai barakkjáról, ahonnan Mengele kiválasztotta a gyerekeket.
Egy anya nem is tehetett volna másként, mint ahogy Helen tette.
Megrázó és szomorú, hogy mennyi de mennyi anya élte át ugyanezt a gyerekei miatt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése