Antonio Iturbe
Az auschwitzi könyvtáros
Dita 14 éves, amikor a prágai Terezín gettóból családjával együtt Auschwitzba hurcolják. Amikor a gyerekbarakk zsidó parancsnoka, Fredy Hirsch megkérdezi, vállalná-e az őrök háta mögött becsempészett nyolc könyv őrzését, a lány igent mond. Így lesz Dita a világ legkisebb könyvtárának könyvtárosa Auschwitzban.
A könyvek azonban veszélyes holmik. És sehol máshol nem annyira veszélyesek, mint Auschwitzban, és azon belül is éppen a 31. számú barakkban, a gyerekbarakkban, ahol a legkisebb szabályszegésért is kivégzés járhat…
Dita Kraus, egykori auschwitzi fogoly valós történetén alapuló Az auschwitzi könyvtáros hihetetlen és feledhetetlen regény egy fiatal lányról, aki nap mint nap az életét kockáztatja azért, hogy az embertelen mészárlás kellős közepén, az auschwitzi „családi tábor” gyerekbarakkjában megőrizze rabtársai számára egy jobb világ reményét.
Az emberi történelem talán legsötétebb napjaiban, Auschwitz poklában született történet messzire világítva hirdeti a reményt és a bátorságot. Az auschwitzi könyvtáros a fiatalabb olvasók számára is átélhetővé teszi a koncentrációs táborok rettenetét és az irodalom legyűrhetetlen erejét.
....................................................................................................................
Ifjúsági regénynek is szánták, épp ezért nem olyan horrorisztikus, mint ahogy sok olvasó hiányolta.
A családi tábort mutatta be, ahol több száz gyerekkel foglalkoztak olyan mint egy iskola, akiket "békén hagytak". Ellenőrzéskor ezt a tábort mutatták be, hogy milyen kegyes élet folyik a koncentrációs táborban.
Nekem elég horror volt, hogy félévente ugyanúgy lemészárolták az itt lakó gyerekeket is, mert kellett a hely az új transzporttal érkezőknek. Ugyanúgy éheztek ők is, nem kaptak több ételt, Mengele itt válogatta ki a kísérleteihez a gyerekeket.
Kegyetlen és megható történet volt, megríkatott mint az összes többi holokausztról szóló könyv.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése