2024. február 18., vasárnap

Rizsporos hétköznapok 2.

 

Budai Lotti
Rizsporos hétköznapok 2. (Rizsporos hétköznapok 2.)

Női életutak és mindennapok a történelemben


A Rizsporos hétköznapok előző részében a 18-19. századi dámák budoárjait és szalonjait jártuk be, divat- és sminktitkaik után kutatva. Ez az album bizonyos értelemben az érem másik oldalának is tekinthető, hiszen lapjain a divatos ruhákon túli világ tárul elénk. Megtudhatjuk belőle, hogy a régi korok asszonyai miként birkóztak meg az életük során felmerülő kihívásokkal, hogy a modern kor vívmányai előtt miféle praktikákat ötlöttek ki mindennapjaik kisebb-nagyobb problémáira.

Bepillanthatunk abba, hogy modern higiénés eszközök híján miként oldották meg azokat a bizonyos „nehéz napokat”, hogyan pelenkázták újszülöttjeiket, de megtudhatjuk azt is, miként zajlott a középkorban egy nagymosás.
Másrészt a női lét örömeit és nehézségeit is kitárgyaljuk ebben a gazdagon illusztrált kiadványban. A szerelem, jegyesség, gyermekszülés és házasság témája is napirendre kerül, de olyan érdekességeket is érintünk, miként viszonyultak egykor a „szingliség”-hez vagy épp a fogamzásgátláshoz.

A kötet ugyanakkor magára a női életútra is vet egy távolabbi pillantást – arra a történelmi keretrendszerre, amelyet filozófusok, írók, orvosok és más gondolkodók jelöltek ki a nő, az „oldalborda”, a „gyengébbik nem” számára. Olyan, akár ma is megtapasztalható társadalmi jelenségek gyökerét is megismerhetjük a könyvben, mint a bérkülönbségek, az áldozathibáztatás vagy épp olyan ősrégi szólamok eredete, hogy „a nő helye a fakanál mellett van”.


........................................................................................................



Röviden tömören ilyen a női elnyomás, ami még most is létezik bizonyos országokban.
Egyébként mennyire igaz, hát nem cserélnék az akkori nőkkel, húúúú...
Nagyon jó összefoglaló volt ez a rész is.



2024. február 11., vasárnap

A Citromfa Hotel

 

Rosanna Ley
A Citromfa Hotel

Gyönyörűen megírt és finoman magával ragadó történet szerelemről, családról és a személyes mennyországunk felfedezéséről…
Egy történet családi titkokról és a földi mennyországról…
Az olaszországi Vernazza csodás kis falujában élő Mazzone család nőtagjai egy régi zárdából átalakított gyönyörű hotelt vezetnek. Chiara, Elene és Isabelle életének középpontja a Citromfa Hotel.
A nyári szezon zsúfolt időszakában ellátogat Vernazzába Chiara évtizedek óta nem látott fiatalkori szerelme. Hamarosan pedig egy rejtélyes fiatalember érkezése zavarja meg a család eddig nyugodtnak tűnő életét. A férfi ráadásul láthatóan rengeteget tud a régi zárda történetéről és az ott élő emberekről.
A két újonnan érkezett jelenléte teljesen megváltoztatja a Mazzone család eddigi, békésnek tűnő életét. Felszínre kerülnek a rég rejtegetett titkok és érzelmek, ám mégis ez menti meg a családot a teljes széthullástól.

.....................................................................................................


Közepesnél többre nem tudom értékelni ezt a történetet.
A szereplőket sem kedveltem meg, kicsit túl kevés volt ebben a cselekmény, olyan lapos lett.
Leginkább Elene főzése tetszett, ahogy leírta a folyamatot hmmm...



2024. február 4., vasárnap

Az Anna-bál szerelmesei

 

Fábián Janka
Az Anna-bál szerelmesei

Egy füredi domboldalon álló kúriában neveli félárva kislányát, Ilkát Györöky Kálmán, a különc földbirtokos. Ilka, akire az édesapja életvitele miatt a helybéliek kissé ferde szemmel néznek, ennek ellenére őszinte barátságot köt a dúsgazdag Szentgyörgyi-Horváthék egyetlen lányával, Krisztinával. A két fiatal lánynak, akik a reformkor mozgalmas, pezsgő légkörében nőnek fel, egy varázslatos füredi nyáron dől el a sorsa. Vajon megtalálhatják-e a boldogságot választottjuk oldalán?

Fábián Janka könyve azonban nemcsak két szerelmes fiatal lány, hanem a Balaton és Balatonfüred-fürdő regénye is. A tó dicsérete, a végtelennek tűnő víztüköré, a kéklő pirkadatoké és aranyló alkonyoké. Az olvasó találkozhat a XIX. század első évtizedeinek hírességeivel, a Füreden megforduló illusztris vendégekkel is: József nádorral és a családjával, Deák Ferenccel, Vörösmarty Mihállyal, Kisfaludy Sándorral, Wesselényi Miklóssal és másokkal is. A reformkor, amit Füred aranykorának mondanak, azonban nem volt egy szakadatlan diadalmenet: természeti katasztrófák, járvány és tűzvészek is sújtották a települést, amelyekből azonban minden alkalommal újjászületett, még szebben és elegánsabban, akár egy főnixmadár.

A regény arra is választ keres, vajon valójában mikor is lehetett az a bizonyos legendás első Anna-bál…


..........................................................................................................


Romantikus könyv, de inkább Füred történelme kerül előtérbe, amit nem is bántam.
Aki olvasta Karády Anna: A füredi földesúr sorozatát ami az 1760-as években játszódik, azok értik igazán, hogy Ilka karaktere mennyire modern, pedig csak 50-60 év telt el azóta.
Balaton, Füred a helyszínek is mennyit változtak, jó volt megint ott lenni.
Nagyon örvendetes, hogy mennyi remek magyar írónő van! :-)



2024. február 1., csütörtök

Az aranyozó lánya

 


Laura Morelli
Az aranyozó lánya

Mit áldoznál fel inkább: a megélhetésedet, a szerelmedet vagy az életedet?

Mikor a Fekete Halál kopogtat az ajtódon, jobb, ha gyors döntést hozol.

Velence, 1510

A fiatal lány, Maria Bartolini semmit sem akar jobban, mint továbbvinni az apja örökségét aranyozómesterként. Azonban váratlanul elküldik az otthonából, hogy tanoncként dolgozzon az elismert festő, Trevisan mester mellett. Nem is sejti, hogy mindez hátterében milyen egyezséget kötött az apja a festővel, sőt még egy elrendezett házassággal is szembe kell majd néznie.

Maria mindennél jobban szeretne visszatérni a családi műhelybe és a titkos szerelméhez, aki odahaza várja. Ám az egyre terjedő pestisjárvány miatt elrendelt karantén meghiúsítja a terveit. Maria igyekszik a munkájára koncentrálni, megtanulja a lélegzetelállítóan csodás színek megalkotásának technikáját, s közben a szívéhez oly közel álló aranyozás művészetét is gyakorolhatja.

Mikor a festő szolgái kiderítik Maria rejtegetett titkát, megzsarolják őt, ezért kénytelen megvásárolni a hallgatásukat, ám ahogy rendületlenül nő a kapzsiságuk, Maria úgy folyamodik egyre kétségbeesettebb eszközökhöz.

Ám lehet, mit sem ér ez a sok áldozat, munka és titkolózás, ha a pestis megfosztja mindentől, amit valaha szeretett.


....................................................................................................................



Akiket érdekel a művészettörténet, azoknak tetszeni fog.
Velence, lagúnák, gondolák és 1510. a pestis éve köré épül a cselekmény.
Nekem nagyon tetszett a festészeti leírás, teljes részletességgel bemutatja hogyan festették a fatáblákat, a vászon csak később került divatba.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...